Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

“Зелений” тариф для фізичних осіб

Зелений тариф для домогосподарств

З ростом цін на енергоносії, люди все частіше стали звертати увагу на енергозберігаюче обладнання. На жаль, його вартість часто змушує відкласти покупку багатьох потенційних Замовників, але з 20.07.2015 з’явилася можливість значно компенсувати ці витрати та через кілька років отримувати прибуток навіть в приватних домогосподарствах. Цей механізм називається – “зелений” тариф.

Правова основа «зеленого» тарифу для приватних домогосподарств

Згідно з останнім прийнятим Законом України №514-VIII від 04.06.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії» і постановою НКРЕКП №725 від 25.03.2020 «Про встановлення” зелених “тарифів на електричну енергію для приватних домогосподарств», прийняті наступні ставки «зеленого» тарифу:

Ставки зеленого тарифу для приватних домогосподарств

При введенні в експлуатацію сонячних електростанцій та вітрових електространцій, без ПДВ

Тип станції

до 31.12.2019

з 01.01.2020

до 31.12.2020

з 01.01.2021

до 31.12.2021

з 01.01.2022

до 31.12.2022

з 01.01.2023

до 31.12.2024

з 01.01.2025

до 31.12.2029

Приватна СЕС

0,181 Євро

за кВт*год

0,163 Євро

за кВт*год

0,163 Євро

за кВт*год

0,163 Євро

за кВт*год

0,163 Євро

за кВт*год

0,145 Євро

за кВт*год

Приватна ВЕС

0,116 Євро

за кВт*год

0,104 Євро

за кВт*год

0,104 Євро

за кВт*год

0,104 Євро

за кВт*год

0,104 Євро

за кВт*год

0,093 Євро

за кВт*год

 

Станом на 2024 рік ставка зеленого тарифу для сонячних електростанцій складає – 0,163 євро за кВт*год, для вітрових електростанцій – 0,104 євро за кВт*год.

Можна бачити різницю у величині тарифів для сонячної та вітрової станцій. Така практика поширена в світі та пов’язана з сучасним технічним розвитком кожної з областей альтернативної енергетики (сонце, вітер, біо, гідро).

Також можна спостерігати поступове зниження ставки «зеленого» тарифу в залежності від року пуску станції в експлуатацію. Даний підхід покликаний враховувати світову тенденцію на зниження вартості обладнання альтернативної енергетики та загальних витрат на облаштування станцій, а також поступове зростання звичайних тарифів. Тим самим мається на увазі, що приблизно через 6 років вартість енергії отриманої від атомних, вугільних і газових електростанцій, зрівняється за вартістю з енергією, отриманою від альтернативних джерел. У підсумку, необхідність «зеленого» тарифу зникне сама по собі.

Idea of green tariff for private houses small

Як це працює?

У разі розміщення сонячної або вітростанції з виробництва електроенергії в приватному домогосподарстві – вона підключається до мережі вдома і до «загальної мережі» через спеціальний (двонаправлений) вузол обліку споживання-виробництва електроенергії. Даний вузол враховує вироблену та спожиту домогосподарством електроенергію за весь місяць.

Схема підключення зеленого тарифу для приватних домогосподарств

Схема підключення домашньої мережевої сонячної електростанції

Якщо електроенергії вироблено більше, ніж самі спожили – місцева електромережа зобов’язана сплатити різницю (тобто не всю вироблену), незалежно від її обсягу, за ставкою «зеленого» тарифу. У разі якщо споживання перевищує виробництво – споживач оплачує різницю (а не всю спожиту), за тарифом, встановленим для населення в даній місцевості.

Фактично, лічильник протягом місяця може «крутитися» в обидві сторони, а облік електроенергії відбувається за підсумком «перетоків» на кінець кожного місяця.

Наприклад, сонячна/вітро-станція виробила 1000 кВт*год електроенергії. З них, 200 кВт*год спожили самі, 800кВт*год продали в мережу, значить, оплату отримаємо тільки за 800 кВт*год.

Власникам домогосподарств не потрібні дозволи для установки сонячних панелей. Ніяких ліцензій (подібних до тих, які потрібні об’єктам енергетики) для продажу в мережу виробленої електроенергії, для приватного домогосподарства, також не потрібно. Потрібно всього лише змонтувати станцію та представити відповідні документи в РЕМ (схему підключення, паспорта на обладнання та сертифікати відповідності).

Необхідно враховувати, що потужність станції не повинна перевищувати підведену до домогосподарству потужність підключення за ТУ (технічними умовами) і договором. Для збільшення потужності – необхідно подати заяву в РЕМ (Обленерго) про збільшення потужності (оплачується Замовником) і пройти стандартну процедуру оформлення.

Який термін окупності електростанції за “зеленим” тарифом у 2024 році?

green tarif house2

Середня вартість сонячної станції «під ключ» становить від 5000 $ (5 кВт) до 20000 $ (30 кВт), або від 1 до 0,65 долара за 1 Вт встановленої потужності. Але, для правильної відповіді на це питання та розуміння, яка потужність станції нам потрібна, необхідно визначити місячне електроспоживання домогосподарства. Потрібно пам’ятати, що завдання – розрахувати станцію більшої потужності – для виробництва надлишку енергії, яку і будемо продавати.

Наприклад, середньостатистичний приватний будинок, обладнаний поширеною побутовою технікою (холодильник, пральна машина, пилосос, телевізор і т.д.) зазвичай має місячне електроспоживання від 150 до 250 кВт*год/місяць або 5-8,3 кВт*год/день.

Для подальшого розрахунку візьмемо середню цифру власного споживання: 200 кВт*год на місяць.

Для сонячної станції приймемо потужність: 30 кВт (наприклад 90 панелей по 340 Вт).

Місце розташування: Київська область.

Мінімум сонячної енергії спостерігається – взимку, максимум – влітку.

Сонячна електростанція потужністю 30 кВт:

 • в грудні (мінімум продуктивності) дасть близько 800 кВт*год/місяць;
 • в літні місяці (з березня по вересень – максимум продуктивності), в середньому близько 3500 кВт*год/місяць.
 • за рік станція виробить близько 34 200 кВт*годин.

З огляду на річне споживання будинку 200 кВт*год/міс. х 12 міс. = 2400 кВт*год, маємо перевиробництво на рівні 31 800 кВт*год, що за тарифом 6,75 грн./кВт*год (до кінця 2024 року) складе 214 650 грн річного доходу, відповідно. Або в еквіваленті USD за курсом 37 грн. за 1 USD = 5 802 USD на рік (на дату написання статті).

Потрібно врахувати, що з отриманих грошей потрібно буде сплатити податки (ПДВ + військовий збір) = 19,5%. У нашому випадку це 5802 USD х 19,5% = 1131 USD. Таким чином, “чистий” прибуток від продажу становить: 5802 USD – 11131 USD = 4 671 USD.

Також не забуваємо про ту енергію, яку ми самі спожили, це 2400 кВт*год х 2,68 грн/кВт*год (без урахування майбутніх підвищень) = 6432 грн / курс 37 = 173 USD/рік.

Всього чистий дохід вийде: 4671 USD + 173 USD = 4 844 USD в рік.

Вартість мережевої сонячної станції потужністю 30 кВт «під ключ» з оформленням «зеленого» тарифу, складе близько 20 000 USD (див. типовий розрахунок за посиланням).

Таким чином, термін окупності станом на 2024 рік складе: 20 000 USD / 4 844 USD = приблизно 4,1 років.

При цьому термін експлуатації сонячної станції – більше 25 років (виробниками гарантується зниження продуктивності фотомодулів не більше 20% за 25 років за рахунок ефекту деградації). Рішення – установка через 20-25 років додаткових фотомодулів, що компенсують ці втрати.

Особливості підключення станції під зелений тариф

Також термін окупності можна скоротити багатьма інженерними хитрощами. Такими як: професійне 3-d моделювання розміщення панелей, застосування технології Bifacial, правильний підбір перетинів кабелів, якісний монтаж і постійний On-line моніторинг станції з коригуванням системи на необхідні діапазони роботи в разі потреби.

Ще однією доброю новиною є те, що законодавчо «зелений» тариф для приватних домогосподарств, також як і для юридичних осіб, прив’язаний до курсу ЄВРО. Це означає, що при серйозних коливаннях на валютному ринку, вартість «зеленого» тарифу для фізичних осіб також буде змінюватися. Це буде додатковою гарантією вкладених коштів в дане обладнання.

При прийнятті рішення по влаштуванню сонячної електростанції необхідно враховувати наступне:

 • наявність ділянки (даху, фасаду будівлі), придатного для оптимального режиму роботи станції (хороше освітлення протягом дня, орієнтація на південь). Достатня площа для установки фотомодулів. Наприклад, станція потужністю 10 кВт займе площу близько 50 м.кв. скатної покрівлі;
 • потужність точки підключення та прямий договір з РЕМ (Обленерго). При нестачі потужності – пройти процедуру її збільшення. При знаходженні в складі кооперативу – перепідключитися безпосередньо до РЕМ (Обленерго);
 • вибір обладнання. Все обладнання повинно сертифікуватися згідно з чинним законодавством України, мати паспорт та інструкцію з експлуатації. Зараз, більшість західних виробників (в т.ч. іменитих фірм) виробляє свою продукцію на китайських заводах. При цьому, якість виробленої в Китаї техніки знаходиться на дуже високому рівні. Тому, на етапі вибору обладнання потрібно розуміти, куди звертатися в разі поломки техніки, наприклад, через 5 років.

Як підключити сонячну електростанцію?

Підключення сонячної/вітряної станції приватного домогосподарства (фіз. особи) проводиться за спрощеною процедурою. Для цього необхідно:

 1. Змонтувати станцію.
 2. Написати заяву в РЕМ про підключення станції (зразок заяви доступний в РЕМ) і надати схему приєднання (скласти самому або запросити у монтажної організації).
 3. На підставі заяви, РЕМ проводить ОТЗ (Організаційно-технічні заходи), а саме: встановлення двонаправленого лічильника з модемом (вузол обліку), їх монтаж і підключення. Послуга виконується співробітниками РЕМ або уповноваженими особами. Оплачується замовником (домогосподарством) і сьогодні становить (в середньому) 10-12 тис. грн.
 4. Після проведення ОТМ на об’єкт приїжджає представник Обленерго, оглядає станцію та укладає договір про купівлю-продаж електроенергії між Обленерго і власником домогосподарства. У договорі вказується розрахунковий рахунок, на який будуть надходити гроші (його слід відкрити заздалегідь). Обленерго не пред’являє вимог до банку.

З нашого досвіду, час оформлення таких станцій сьогодні займає – 1-1,5 місяці.

Про термін окупності та експлуатації СЕС

В даний час склалася сприятлива ситуація для встановлення сонячних електростанцій, енергозберігаючого обладнання та розумні господарі сьогодні активно їх встановлюють. Але ефективність даного обладнання, надійність і термін окупності, безпосередньо залежать від правильних розрахунків і підібраних компонентів.

Дуже часто, «фахівці» навіть з дуже хорошими матеріалами примудряються наламати дров і звести нанівець всі надії Замовника. Більш того, є речі, які проявляють себе через 2 – 3 роки експлуатації і змінити їх буває вже неможливо.

Кумедний факт, але за останні кілька років ми все частіше зустрічаємо об’єкти, де змонтована нами станція меншої потужності – видає більше генерації за рік, ніж у сусіда з більшою потужністю, змонтована іншими підрядниками. Причому станції знаходяться майже поруч.

Ви запитаєте, як таке може бути? Відповідаємо, щоб СЕС працювала як потрібно свої 25 – 30 років, необхідно всього лише виконати:
1. Професійні розрахунки.
2. Правильно підібрати обладнання.
3. Виконати якісно монтаж.
4. Моніторити станцію протягом усього її життя.

Фахівці компанії Alteco мають великий досвід встановлення подібного обладнання як на виробництвах, так і в приватних домоволодіннях, ми не перестаємо говорити, що чим професійніше буде підхід Замовника та Підрядника до задачі, тим краще буде результат для всіх.

Типові розрахунки мережевих електростанцій під зелений тариф

Сонячна електростанція 5 кВт – (мережева)

Сонячна електростація 10 кВт – (мережева)

Сонячна електростанція 15 кВт – (мережева)

Сонячна електростанція 20 кВт – (мережева)

Сонячна електростанція 30 кВт – (мережева)

Телефонуйте або пишіть за всіма питаннями по підключенню зеленого тарифу

  +38 (096) 798 12 73
  +38 (063) 233 11 85
  +38 (099) 133 20 83

 

  What is 7 + 8 ?