Чи може бути альтернативне опалення будинку або офісу? Чи є сьогодні альтернатива газу? Як заощадити на опаленні та які технології це можуть зробити?
Ми часто чуємо ці питання та завжди намагаємося дати кваліфіковану відповідь.
Звичайно ж, немає універсальної таблетки на всі випадки життя, але проаналізувати свої витрати та прийняти рішення на базі нашої інформації може будь-який власник будинку, офісу або підприємства.
Щорічне підвищення цін на газ, електроенергію та тверде паливо змушує нас шукати нові підходи та рішення для економії нашого бюджету.
А загальносвітова тенденція зростання ресурсів (commodities), прибирає ілюзії про копійчані комунальні платежі.
З розвитком сучасних технологій, дійсно з’явилася альтернатива класичним джерелам тепла (газового, електричного та твердопаливного котла).
Сьогодні один з варіантів економії на опаленні – це установка теплового насоса.
Основна перевага теплового насоса – це споживання 25-30% “реальної” електроенергії з мережі та перенесення 75-70% “природної” енергії від навколишнього середовища в приміщення.
Якщо це діюча будівля (будинок, квартира) і заходи з утеплення вже проведені, то тепловий насос типу повітря-вода може бути відмінною альтернативою газовому або електричному опаленню та навіть твердопаливного котла.
Тепловий насос може також нагрівати гарячу воду та здійснювати кондиціонування приміщень.
А як же сонце, скажете Ви? Все дуже просто. У зимову пору року, коли сонячна активність в 5 разів нижче, ніж влітку і тижнями немає сонця – сонячна станція або геліосистема для опалення Вам не дуже допоможуть.
Потрібно надійне та постійне джерело тепла, яке вночі та в похмуру погоду зможе дати необхідну кількість тепла.
Щоб визначити потенціал економії при споживанні газу або електроенергії, для початку нам потрібно визначити вартість 1 кВт*год тепла від нашого теплового насосу.
Далі, щоб легко рахувати, всі джерела ми приведемо до одних цифр. Зробити це можна за спрощеною схемою:
- при газовому котлі, з 1 м3 газу, з урахуванням його якості та ККД котла, можна отримати близько 8 кВт*год теплової енергії;
- при електрокотлі, з 1 кВт*год електричної енергії, можна отримати умовно 1 кВт*год теплової енергії;
- при тепловому насосі “повітря-вода”, з 1 кВт*год електричної енергії, умовно 3 кВт*год теплової енергії;
Відповідно, якщо будинок або офіс при газовому котлі споживає, наприклад, 5000 м3 газу на рік, то потенціал при тепловому насосі складе:
- 5000 м3 рік * 8/3 = 13 333,33 кВт*год електроенергії на рік.
Якщо будинок або офіс при електрокотлі споживає, наприклад, 50 000 кВт*год електроенергії на рік, то потенціал при тепловому насосі складе:
- 50000кВт*год на рік / 3 = 16 666,67 кВт*год електроенергії на рік.
Далі потрібно дивитися на діючі тарифи, додати прогнозне підвищення цін на рік (зазвичай це “інфляція” + “6…12%” = 17…18%), уточнити вартість установки теплового насоса та скласти економію по роках на 10-15 років вперед.
Практика показує, що вже зараз на багатьох об’єктах термін окупності теплових насосів становить приблизно 5 років.
приклад окупності для одного з об’єктів (газовий котел, ціна газу 13,2 грн./м3)
Не варто забувати, що тепловий насос це більш складна техніка в розрахунках та установці, ніж газовий або електрокотел. У багатьох випадках потрібна ще й переробка системи опалення. Тому стійкість чи реальність вашої економії буде залежати від тих фахівців, які спроектують та встановлять дану систему “під ключ”.
Окремо ми робимо акцент на утепленні будинку, в якому збираємося встановлювати тепловий насос. Ми вважаємо, що встановлювати таку техніку потрібно після того, як потенціал по утепленню будівлі вже повністю або майже вичерпаний.
Іншими словами, спочатку потрібно “заклеїти дірку в баку автомобіля”, а потім вже вирішувати, яке паливо туди заливати.
Фахівці компанії Alteco здійснюють кваліфіковане проектування, поставку, монтаж, пуск і налагодження сучасних теплових насосів. Залежно від умов і завдання на вашому об’єкті, може бути застосований тепловий насос різного типу і бренду, а наявність сервісних інженерів дозволить техніці відпрацювати свій заявлений ресурс.