Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Перспективи розвитку сонячної енергетики у Молдові

Щоденні зміни в житті суспільства неухильно ведуть до трансформації поглядів та підходів до вирішення всіх життєзабезпечувальних питань. Не виняток і перехід від традиційних джерел енергії до альтернативних. Звичайно, з усіх питань можна сперечатися, і прихильники традиційної енергетики теж мають свої аргументи на користь існуючої (а в наших умовах, як правило, успадкованої від Радянського Союзу) старої системи енергопостачання Молдови.

Ця стаття для тих, з ким не треба сперечатися про ключові переваги альтернативної енергетики: про екологію, про локальні мережі, про доступність, про ціну повного циклу виробництва електроенергії та інші питання, з яких однозначним вибором є перехід на Альтернативну енергетику.

На сьогодні ключові, невичерпні ресурси Альтернативної енергетики – сонце та вітер. Ефективність роботи сонячної електростанції (СЕС), насамперед, залежить від сонячної інсоляції або, простіше кажучи, від кількості сонячної енергії (сонячного світла), яку отримує дана місцевість. Зрозуміло, що чим «більше сонця» на цій місцевості, тим вища продуктивність сонячної станції і тим більша генерація електроенергії.

Розподіл сонячної інсоляції планети не рівномірний. Найменша кількість на полюсах та найбільша кількість сонячної енергії в році «випадає» на екваторі. Ось, наприклад, карта сонячної інсоляції Європи (за даними https://solargis.com):

Карта солнечной инсоляции Европы

Ми бачимо, що, наприклад, у Німеччині, де сонячна енергетика розвивається вже понад 20 років, рівень інсоляції набагато нижчий, ніж у Молдові. Адже є ще північні країни з амбітними планами щодо розвитку сонячної енергетики.

Очевидно, що найпривабливіші регіони Європи – це південні країни. Тут найшвидше окупаються проекти сонячних електростанцій за рахунок більшої генерації електроенергії. Якщо ширше подивитися на карту сонячної інсоляції, то видно, що практично така ж кількість сонячної інсоляції як на півдні Франції – «отримує» і Молдова. Ось карта розподілу (за даними https://solargis.com):

Карта солнечной инсоляции Молдовы

Рівень сонячного потенціалу Молдови є вищим, ніж у багатьох країнах Європи, у тому числі вищим, ніж рівень таких гігантів альтернативної енергетики, як Німеччина, Нідерланди, Данія. На наш погляд, географія розташування, сонячний потенціал, зростання споживання електроенергії (особливо у приватному секторі) робить Молдову дуже перспективною країною для будівництва сонячних електростанцій. Собівартість сонячної електроенергії тут буде нижчою, ніж у багатьох розвинених країн Європи як у приватному, так і промисловому сегменті.

Окремо хотілося б згадати «зелений» тариф для сонячних електростанцій у Молдові. За існуючих капітальних витрат (Capital Expenditure) та хорошої інсоляції, собівартість електроенергії від СЕС у Молдові вже становить менше 0,025 USD/кВт*год, що є найменшим показником порівняно з іншими традиційними джерелами. Тож необхідність «зеленого» тарифу для СЕС має визначати держава, виходячи зі своїх планів щодо прискорення розвитку альтернативної енергетики.

Але сонячна інсоляція – це єдиний критерій, яким оцінюється інвестиційна ефективність будівництва сонячної станції. Необхідно відпрацювати та взяти до уваги цілий комплекс питань. Починаючи з таких «простих», як геологія та геодезія місцевості, до таких складних, як технологічна частина СЕС, структура та розподіл електромереж у даному регіоні, близькість будівельного майданчика до мереж, вирішення питань підключення та інша кількість організаційних та технічних питань, пов’язаних з реалізацією проекту.

Розрахунковий термін експлуатації сонячної електростанції становить 25-30 років, так, досить багато. Але треба розуміти, що, як у будь-якому будівництві та в будь-якому обладнанні, є речі, які виявлять себе вже через 2-3 роки експлуатації. Це означає, що чим професійнішим буде підхід до проектування, будівництва та експлуатації СЕС, тим швидше, більше і гарантовано інвестор отримає повернення своїх інвестицій.

Компанія Alteco має широкий спектр знань, має досвід і має достатній обсяг інформації, необхідний для реалізації подібних проектів. Ми можемо ефективно реалізувати завдання Замовника як при монтажі невеликої приватної сонячної станції, так і при будівництві сонячних станцій промислової потужності в республіці Молдова.