Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Перспективи розвитку сонячної енергетики Казахстану

У сучасному світі, де технології розвиваються дуже швидко, важливість володіння потрібною інформацією стає не просто необхідністю, а життєво важливим елементом будь-якої людини або суспільства (держави). Завдяки точній та своєчасній інформації – людина, підприємство чи держава може ухвалити правильні рішення, які призведуть до правильного результату. Якщо під поняттям «правильний результат» – взяти добробут людини, держави та збереження навколишньої природи, то відповідь на запитання «Куди ми прагнемо?» очевидний.

Сьогодні ми говоримо про сучасні технології фотовольтаїки та сонячні електростанції (СЕС) та можливості цього ринку в Казахстані.

Світові тенденції

Зрозуміло, що технології та ринки будуть розвиватися, тут сумнівів немає, питання «Чи зрозуміє конкретна людина чи держава своє місце в цьому вчасно?» Адже сьогодні, наприклад, можна заощадити та не купити мобільний телефон, комп’ютер чи робототехніку, але як сучасній людині чи підприємству без цього далі розвиватися?

У цій статті ми хочемо розкрити тему перспектив розвитку сонячної енергетики Казахстану, можливостей для бізнесу і держави в новому світі, що стрімко розвивається. І щоб розуміти ситуацію на місці, потрібно спочатку поглянути на глобальні тенденції.

Динамика цен на солнечные панели

Як видно з графіка за останні 40 років, ціна на сонячні панелі знизилася більш ніж у 40 разів! Що, в свою чергу, кардинально змінює весь світовий ринок енергоресурсів.

Наприклад, нижче ми можемо спостерігати, як на зниження цін на сонячні модулі відреагували бізнес та держави. Після досягнення чергової критично низької ціни на фотомодулі виникла буквально вибухова реакція ринків і сонячні електростанції почали будуватися у всіх розвинених країнах.

Динамика строительства солнечных электростанций

Цікаво відзначити, що традиційно ключовими рішеннями альтернативної енергетики є сонячні та вітрові електростанції. Але! За рахунок швидкого розвитку технологій виробництва кремнієвих фотоелементів, в основному моно- та полікристалічних, фотовольтаїка (PV-photovoltaic) почала випереджати за темпами розвитку вітроелектростанції.

Ми можемо спостерігати, як бізнес та держави активно інвестують у проекти комерційних сонячних станцій величезні ресурси. Це спричинило збільшення потужності сонячної енергетики на кінець 2017 року до 400 ГВт!

Динамика мощности солнечной энергетики

І це не дивно, сьогодні деякі промислові сонячні електростанції, які вже збудовані в Мексиці, Перу, Індії, Саудівській Аравії, Європі та Україні мають собівартість сонячної електроенергії нижче 0,025 USD за 1 кВт*год! Це означає, що технології дозволили поєднати економічний та екологічний ефект в одному флаконі.

«Зелений» тариф

Очевидно, що за такої низької собівартості електроенергії від Сонця, навіть без «зелених» тарифів, ці бізнес-проекти окупаються в діапазоні 5-8 років залежно від роздрібної ціни електроенергії на ринку конкретної держави. Тож розмови про рівень «зелених» тарифів можна розглядати лише при складанні стратегічного плану розвитку держави. Тобто, якщо ми хочемо прискорити розвиток альтернативної енергетики, ми встановлюємо «зелені» тарифи вище, якщо нам все одно, як розвиватиметься зелена енергетика країни, або ми бачимо, що ринок розвивається самостійно, тоді ми робимо зелені тарифи нижчими або скасовуємо їх зовсім.

Інсоляція в Казахстані та Європі

Але низька вартість сонячних панелей не єдиний фактор, що впливає на розвиток ринку. Другий фактор – це, звичайно, інсоляція в конкретній місцевості, де буде знаходитися сонячна станція. Якщо ми подивимося на рівень інсоляції багатьох європейських країн, то його можна прийняти як «середній» – близько 1000-1100 кВт*год/рік з 1 кВт встановленої потужності (СЕС).

Карта солнечной инсоляции Европы

На карті видно, що «поганий» показник інсоляції в 1100 кВт*год/рік досягається, наприклад, у Німеччині на самому півдні, а в Україні це середній регіон країни. Але цікаво, що ще є Данія, Нідерланди, Польща та скандинавські країни з амбітними планами розвитку сонячних електростанцій. Значить, навіть там проекти СЕС вважаються виправданими.

Ну, а що ж відбувається з інсоляцією в Казахстані? Давайте просто подивимося на карту.

Инсоляция в Казахстане

Вже в середній смузі країни сонячна інсоляція становить близько 1300 кВт*год/год(!), що на 30% більше, ніж у багатьох Європейських країнах. А в таких регіонах Казахстану, як Кизилординська, Туркестанська, Жамбилська та Алматинська області, інсоляція сягає 1500-1600 кВт*год/рік! Цей показник є просто неймовірним для багатьох європейських бізнес-проектів. До речі, в Україні в 2019, за середнього показника інсоляції 1100-1200 кВт*год/рік проекти СЕС мали термін окупності 4-5 років! Якщо ми сюди додамо ще технологію Bifacial, то результат буде ще кращим.

3d моделирование размещения солнечных модулей

(приклад 3-d моделювання – розміщення сонячних модулів на складному рельєфі)

Термін служби СЕС

Але сонячна інсоляція та розвинені технології – це не єдині критерії, якими оцінюється інвестиційна ефективність будівництва сонячної електростанції. Необхідно відпрацювати та взяти до уваги цілий комплекс питань. Починаючи з таких «простих», як геологія та геодезія місцевості, до таких складних, як технологічна частина СЕС, приєднання СЕС до електромереж, вплив СЕС на електричні мережі, структура та розподіл електромереж у даному регіоні, умови будівельного майданчика та інша кількість організаційних та технічних питань, пов’язаних із реалізацією проекту.

график снижения мощности фотоэлементов с течением времени

(графік зниження потужності фотоелементів з плином часу)

Розрахунковий термін експлуатації сонячної електростанції становить 25-30 років, так, досить багато. Але треба розуміти, що, як у будь-якому будівництві та в будь-якому обладнанні, є речі, які виявлять себе вже через 2-3 роки експлуатації. Це означає, що чим професійнішим буде підхід до проектування, будівництва та експлуатації СЕС, тим швидше, більше і гарантовано інвестор отримає повернення своїх інвестицій.

Перспективи для Казахстану

Ми бачимо, що вже сьогодні, у багатьох країнах сонячна енергія стала набагато дешевшою за традиційну, яку виробляють атомні, вугільні, газові та нафтові електростанції. Також ми часто зустрічаємо, що фахівці не завжди правильно розраховують собівартість 1 кВт*год від традиційних ТЕС, ТЕЦ та АЕС, оскільки не беруть до розрахунків оновлення основних фондів або екологічні наслідки. Справді, складно відповісти на запитання «Скільки коштує дихати свіжим повітрям?», а наслідки катастроф у Чорнобилі та Фукусімі взагалі важко оцінити.

Як правило, будь-яке вікно можливостей створюється шляхом збігу багатьох факторів. Сьогодні будь-яка держава, так чи інакше, залучена до глобальних світових процесів в економіці, технологіях та навколишньому середовищі. Наприклад, якщо в 90-х роках технології мобільного зв’язку дозволяли переходити від провідних телефонів до мобільних, а на зміну друкарським машинкам прийшли принтери та комп’ютери, то в Казахстані це відбувалося так само, лише на кілька років пізніше, ніж в інших країнах. Якщо є загальні правила міжнародної торгівлі, банківських послуг, електробезпеки чи організації повітряних польотів, Казахстан також їх прийняв. Ми знаємо, що ті країни, які не залучені до загальних світових тенденцій, стають технічно відсталими, біднішими, не конкурентоспроможними, а іноді й ізгоями цього світу.

Казахстан має всі можливості та умови для того, щоб стати однією з найрозвиненіших країн із альтернативною енергетикою. Дані бізнес-проекти дадуть позитивні економічні, соціальні та екологічні ефекти. Оскільки електрика поки вважається найзручнішою енергією майбутнього, інвестиції у модернізацію електричних мереж Казахстану будуть ще одним поштовхом до розвитку сучасної держави.

Солнечная станция в Казахстане

Психологічний бар’єр вартості СЕС давно пройдено і на порядку денному у багатьох державах стоять наступні етапи розвитку альтернативної енергетики. Такі як зберігання енергії (storage) та розумний розподіл енергії (smart grid).

Компанія Alteco

Специалисты компании Alteco располагают широким спектром знаний, обладают опытом и владеют достаточным объёмом информации, необходимым для реализации подобных проектов. Мы можем эффективно реализовать задачу Заказчика/Инвестора при строительстве солнечных станций промышленной мощности. Работая по схеме EPC-подряда, мы предоставляем нашим клиентам все этапы проекта:

Фахівці компанії Alteco мають у своєму розпорядженні широкий спектр знань, мають досвід і володіють достатнім обсягом інформації, необхідним для реалізації подібних проектів. Ми можемо ефективно реалізувати завдання Замовника/Інвестора під час будівництва сонячних станцій промислової потужності. Працюючи за схемою EPC-підряду, ми пропонуємо нашим клієнтам усі етапи проекту:
1. Сonsulting / Консалтинг
2. Engineering /Інжиніринг (проектні роботи)
3. Procurement / Постачання обладнання та матеріалів
4. Construction /Будівництво
5. Сommissioning /Пуск та налагодження обладнання
6. Staff training /Навчання персоналу
7. Operation /Експлуатація
8. Maintenance / Сервіс

Нові технології постійно вимагають ресурсів для впровадження інженерної думки творця, але вони відкривають дивовижні можливості для людини та країни.