Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Як правильно встановити сонячну станцію?

Як правильно виконати монтаж сонячної станції, яка відпрацює заявлений термін служби в 25 років і принесе гарантований дохід? І правда, дивлячись на обіцяний термін, завдання – не просте. Але виконуючи регламенти виробників обладнання та дотримуючись норм галузі – цілком здійсненне.

Монтаж солнечных панелей

Тут ми коротко говоримо про те, з чим зіштовхується обиватель, який не має досвіду і як не прогоріти на елементарних помилках при будівництві приватної сонячної електростанції (СЕС).

Для початку згадаємо просте правило, що хороше дешевим не буває і що працювати з професіоналами за підсумком завжди виявляється дешевше.

Далі розберемо, а які взагалі терміни служби складових частин сонячної станції?

Отже, якщо ми орієнтуємося на загальносвітові дані ефективності та окупності обладнання, то можна зупинитися на наступних цифрах, які дають виробники елементів СЕС.

Розрахунковий термін експлуатації готового об’єкта зазвичай закладається – 25 років.

З них, як правило:

 • Термін служби сонячних панелей – 25-30 років з втратою потужності до 20% від номіналу. При цьому гарантія на механічну міцність 10-12 років;
 • Термін служби металоконструкцій – 25-30 років, гарантія 10-15 років;
 • Термін служби інверторного обладнання (інверторів) – 10-15 років, при гарантії 5-10 років;
 • Додаткові, витратні та будівельні матеріали – в залежності від якості, термін служби від 1 року і до 25 років.

Тепер ми бачимо, що заявлений термін служби СЕС в 25 років цілком реальний.

Додатково можна подивитися і на статистику європейських країн, де термін служби об’єктів альтернативної енергетики дістався вже до 20 і більше років.

Але ми з Вами подивилися тільки на окремі елементи СЕС, тобто кубики, з яких буде складатися вся система (об’єкт). До них потрібно ще докласти інженерні знання, надійність виробника та якість робіт тих фахівців, які це все побудують.

Ми повертаємося до класики – до стандартів етапів робіт будь-якої будівельної галузі. Де за законами втілення будь-якої інженерної думки ми йдемо ключовими кроками:

 1. Кваліфіковане проектування
 2. Правильний вибір/поставка матеріалів
 3. Качественный монтаж/стройка
 4. Своевременный сервис

Важливим є те, що помилка через незнання, халатність, економію в будь-якому з цих пунктів може звести нанівець нашу первісну благу мету. Отже, сонячну станцію доведеться або перебудовувати заново, або вже змиритися з меншою річною генерацією та меншим терміном служби СЕС.

Виходячи з нашого досвіду, в кожному пункті з установки сонячних батарей детальніше слід звернути увагу ось на що:

Проектування

Проектирование солнечной станции

При проектуванні сонячної станції відпрацьовується:

 • розташування сонячних панелей (зазвичай це робиться через спеціальні розрахункові програми);
 • з’єднання сонячних панелей (як будуть проходити стрінги, яка буде напруга в стрінгах і в якій оптимальній точці ККД працюватимуть інвертори, і т.д);
 • міцність металоконструкції (враховуються вітрові та снігові навантаження для конкретного регіону і чи не буде деформації, вібрації панелі в процесі роботи);
 • вибір оптимального інверторного обладнання (для передачі всієї потужності в мережу або АКБ);
 • вибір конкретної моделі сонячної панелі (із сотень і сотень варіантів виробників для конкретних умов роботи, навіть в одного виробника буває до 30-40 моделей сонячних батарей);
 • розрахунок перетинів кабелів, їх тип і варіанти прокладки;
 • визначення і підбір додаткових будівельних матеріалів для конкретного варіанту установки (наприклад неправильно обраний коннектор або наконечник може привести до вигорання всього вузла комунікацій разом з інверторами)

Поставка обладнання та матеріалів

У сучасному світі, де кожен виробник “рве на собі сорочку”, що його панелі найкращі, кінцевому Замовнику досить проблематично зробити вибір.

Але у досвідченого фахівця завжди є прямі та непрямі критерії визначити, яка сонячна панель дійсно якісна і співвідношення ціни та якості.

Як не переплатити і вибрати сонячну батарею для конкретного випадку – краще довірити людині з досвідом.

Також не варто забувати, що при постачанні матеріалів є свої негласні маркери, починаючи від вибору одного і того ж бренду, але з різних заводів, і закінчуючи Flash Test кожної панелі та сортування їх в палетах по току.

Будівельно-монтажні роботи

Монтаж солнечной станции

У монтажних роботах приділяється увага дрібницям, які потім можуть заподіяти досить багато проблем.

Наприклад, як правильно обжати та надійно з’єднати коннектор MC4, де робити отвір в даху, з яким зусиллям затягувати притиски панелі, як акуратно брати та носити панель, де розміщувати обладнання, як закріплювати кабель, заливати бетон або силікон на місце монтажу на покрівлі, щоб не було течі.

Сервіс

Крепление солнечных батарей

Для тривалого терміну служби обладнання та отримання гарантованого доходу сервіс є важливим елементом. Єдина різниця в тому, що від масштабу та складності об’єкта, обсяг сервісних робіт також варіюється.

Для великої сонячної станції може бути регламент робіт аж до щоденного, а для невеликої приватної СЕС багато зводиться до періодичного моніторингу роботи інверторного обладнання через Інтернет.

На багатьох приватних об’єктах, де Замовник встановив сонячні батареї на “власний розсуд”, ми часто зустрічаємо, що генерація нижче на 15-20% в рік, про що власник навіть не підозрює.

Звичайно в сучасному світі складно розпізнати непрофесіонала, тим більше Замовнику без досвіду (якими ми всі більшою мірою є), але явні ознаки таких можна виявити. Ми рекомендуємо Вам остерігатися:

 1. Розрахунків “на коліні”.
  Коли все тільки на словах і аргументи “я вже 10 років будую”.
 2. Вибір дешевого обладнання та матеріалів.
  Не може хороше обладнання та матеріали коштувати дешево. Не потрібно себе обманювати.
 3. Низької ціни на будівельно-монтажні роботи.
  Хороші фахівці, як правило, ніколи не сидять без роботи та не будуть працювати за копійки.
 4. Незрозумілого сервісу.
  Не знання як обслужити та налаштувати конкретне обладнання. Відсутність сертифікатів та ліцензій. Фахівці, які професійно займаються своїм напрямком, зазвичай все це мають.

Фахівці компанії Alteco можуть запропонувати професійний підхід до втілення вашої ідеї та гарантувати довгострокову роботу обладнання відповідно до вимоги заводів-виробників і стандартів фотовольтаїчної галузі.
Ми можемо правильно провести Замовника через всі етапи проектування та будівництва для досягнення найкращого результату.
Ми знаємо, що добре зроблена робота, завжди радує обидві сторони.

Це цікаво

За останніми даними інституту Фраунгофера (Fraunhofer ISE) енергетичний термін окупності (англ. Energy payback time, EPBT) сонячних установок (тобто повернення енергетичних витрат, понесених для створення сонячної станції) становить від 0,5 до 1,5 року в залежності від розташування станції. Наприклад в Індії це буде 6 місяців, в Європі близько 1 року, а в Канаді 1,5 року.