Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Переваги та недоліки теплових насосів

Переваги теплових насосів

Економічність.

Тепловий насос використовує споживану енергію на порядок ефективніше за котли, що спалюють паливо або використовують електричну енергію. Низьке енергоспоживання досягається за рахунок високого коефіцієнта перетворення системи (СМР у реальних системах 3 – 5) і дозволяє отримати на 1 кВт витраченої електроенергії 3-5 кВт теплової енергії. У разі реалізації системи пасивного охолодження можна на 1 кВт електричної енергії отримати до 15-20 кВт потужності пасивного охолодження.


Екологічність.

Тепловий насос – екологічно чистіший метод опалення та кондиціонування, ніж газовий або електрокотел. Під час роботи відсутні шкідливі викиди у навколишнє середовище CO, СO2, NOх, SO2, PbO2, що надають шкідливий вплив на організм людини та природу.


Безпека.

Тепловий насос вибухо- та пожежобезпечний. Немає палива, немає відкритого вогню, небезпечних газів чи сумішей. Вибухати тут просто нема чому, не можна також вчадіти або отруїтися. Жодна деталь не нагрівається до температур, здатних викликати спалах горючих матеріалів. Холодоагент у природних умовах летючий, безбарвний, не горючий газ. Тому справний тепловий насос не може бути джерелом пожежі.

Зупинки пристрою не призводять до його поломок або замерзання рідин. По суті, тепловий насос небезпечний не більше ніж холодильник.


Універсальність.

В одному комплекті обладнання споживач отримує одночасно систему опалення, охолодження та нагрівання води.


Надійність.

За надійністю тепловий насос стоїть на щабель вище електро та газових котлів. Особливість теплового насоса у тому, що всі процеси перенесення тепла відбуваються у замкнутому, герметичному контурі.


Термін служби.

Термін служби теплових насосів більший, ніж у класичних джерел тепла. Теплові насоси при правильному розрахунку можуть прослужити до 20-30 років і після цього терміну збережуть свою працездатність, шляхом заміни вузлів, що зносилися. До місця згадати термін служби побутового холодильника, погодьтеся, Ви можете згадати екземпляри, які працюють не одне десятиліття.


Автономність від газу.

Оскільки робота теплового насосу не залежить від постачання органічного палива, відповідно не потрібно прокладати газокомунікації. Нагадаємо, що Україна експортує електроенергію, тоді як власний видобуток покриває лише 20% потреби у газі.


Комфорт.

При правильному розрахунку тепловий насос створює такий же рівень комфорту, як класичний газовий або електрокотел і працює в автоматичному режимі.


Документальний супровід
.

При монтажі теплових насосів значно менше погоджень, наприклад, як при газовому або електроопаленні.


Недоліки теплових насосів


Ціна.

Більш висока первісна ціна всього комплексу робіт із встановлення, відносно до газового або електроопалення. Це основний мінус теплових насосів. Звичайно, необхідно при цьому враховувати, що окупність системи становить у середньому 4-6 років, а в деяких випадках може наближатися до 2-3 років.


Територія.

У котельні тепловий насос займе стільки ж площі, як і газовий котел, а ось із територією ділянки доведеться попрацювати. Для вертикальних зондів потрібна площа близько 25 м2 на 1 кВт теплової потужності теплового насоса. Горизонтальна ділянка “з’їсть” близько 250 м2 на 1 кВт теплової потужності. Розміщення у водоймі також вимагатиме наявність доступу до берега і площі самої водойми або річки.


Шум у котельні.

Багато фахівців про це замовчують, але необхідно мати на увазі, що «серцем» теплового насоса є компресор, як правило, спіральний з частотою обертання близько 3000 об/хв. Хоча виробники теплових насосів і застосовують всілякі шумоізоляційні матеріали, звук теплового насоса може перевищувати звичний шум від газового котла. Особливо це стосується моделей теплових насосів з тепловою потужністю понад 15-18 кВт. Для них рекомендується наявність окремого приміщення котельні, а для моделей 40-100 кВт, можливо, застосування додаткових заходів щодо шумоізоляції приміщення котельні.


Електромережа.

Для стабільної роботи теплового насоса, як правило, потрібна наявність трифазної електромережі.
Також не слід забувати, що у компресора теплового насоса присутні високі пускові струми. Отже, електроживильна мережа повинна бути на це розрахована, якщо ж такого немає, то до теплового насосу необхідно додавати пристрої плавного пуску.


Бурові роботи.

Виконання бурових робіт досить «брудна» справа і при доглянутій ділянці сподіватися, що зберегти звичний для Вас газон з квітами краще не варто. Також у разі застосування вертикального теплообмінника (геотермальні зонди) при монтажі теплового насоса можливе додаткове узгодження бурових робіт. В українському законодавстві на даний момент (час написання статті 2011) безліч пробілів щодо документування свердловин під теплові насоси. Можна сказати, що його просто немає. І це не дивно, адже технологія ще порівняно нова. Однак не слід забувати, що є нормативні документи щодо проведення бурових робіт, і при монтажі теплового насоса на це може піти додатковий час та засоби.