Вкласти менше, отримати більше
Кожен з нас хоче при покупці будь-якого товару або сплати послуги заплатити менше і отримати більше. Це нормальне бажання покупця і ми з цим повністю згодні. Багато хто шукає балансу ціна/якість і самі визначають адекватність цієї «ціни» і «якості» серед потоку реклами з усіх каналів медіа та Інтернету.
Але як визначити ту саму, необхідну якість, яка виконає гарні обіцянки з рекламних буклетів виробників про 30-річний термін служби сонячних панелей і як дійсно зрозуміти, що ти платиш ту саму «адекватну ціну» за оригінальний товар чи необхідний обсяг робіт?
Для цього ми спробували підготувати коротку інструкцію, виходячи з нашого 12-річного досвіду роботи. Тобто надати основну інформацію, яка дозволить потенційному Замовнику чи щасливому власнику сонячної електростанції в Україні збільшити рентабельність своїх інвестицій у сонячний бізнес. Тож давайте розбиратися разом.
Сонячні електростанції на піку популярності
У разі підвищення попиту, зростають пропозиції – це основний закон ринку. За останні три роки в Україні спостерігався величезний попит на приватні сонячні електростанції.
Потрібно пам’ятати, що будівництво СЕС – не звичайна покупка холодильника в супермаркеті, це високотехнологічне обладнання, яке має проектуватись, монтуватись та обслуговуватись профільними фахівцями.
Було б тоді логічно поставити питання – а де взялася така величезна кількість високопрофільних фахівців, яким вдалося дотримуватися всіх стадій технології будівництва? Хто всі ці люди, які встигли розрахувати вітрові та снігові навантаження металоконструкцій, розрахувати затінення панелей у програмних комплексах та знайти найкращий варіант комутації ФЕМ та інверторів?
Як узагалі всі ці об’єкти працюють зараз? Чи моніторить їх хтось на предмет ефективності чи ні? Скільки вони приносять прибутку своїм власникам? Що відбувається з якістю електромережі після встановлення та скільки взагалі обладнання пропрацює у такому режимі?
У чому ризики
Аналізуючи звернення, що надходять, ми можемо з упевненістю сказати, що величезна частина з наведених вище встановлених СЕС, на жаль для Замовників, побудовані ким завгодно, як завгодно і працюють, м’яко кажучи – як зірки стануть. Чим це все закінчується, ми розповімо нижче, але основна проблема багатьох Замовників була в тому, що вони не серйозно підійшли до вибору підрядника.
У розвинених країнах професіонали вже давно виправдали вартість своїх послуг, тоді як у нас ще ходять думки: «Та в мене кум електрик, він впорається!», «Навіщо такі опори великі, ще й оцинковані, вони дорогі!» або «Ну тут же написана гарантія 30 років, навіщо мені кращі панелі, всі вони однакові!» відкидають назад у розвитку людей та країну.
Для профільного навчання фахівець витрачає роки (інститут, профільні курси, відвідування семінарів, заводів виробників та свій досвід), лише після чого він може якісно надавати послугу.
Звичайно, при різкому підвищенні попиту на послугу, навчання і випуск нових кадрів не відбувається так швидко. І ринок заповнюють суміжні фахівці, ті, хто може швидко перекваліфікуватися, ті, хто думає, що може й інші майстри на всі руки.
Дуже часто ми бачимо, як при економії 10% на будівництві, Замовник піддає свої інвестиції невиправданому ризику. Ризики такої економії це:
- неефективна робота СЕС (на 10-20% нижче від розрахункової);
- при неправильній комутації, ризик виходу з експлуатації устаткування;
- при неправильному розрахунку вітрових та снігових навантажень, ризик повної втрати сонячних панелей, металоконструкцій із додатковим ризиком для життя оточуючих людей;
- неправильний підбір інверторного обладнання – ризик виходу з ладу;
- неякісний монтаж, як наслідок зниження генерації СЕС та поломка обладнання;
- відсутність належного сервісу СЕС та моніторингу мережі – як наслідок зниження генерації СЕС та поломка обладнання;
- підробка сонячних панелей та ризик купівлі малоефективного обладнання;
- відсутність реальної гарантії на обладнання та ризик покупки нового.
Це лише частина проблем, із якими нам доводиться стикатися.
Як ми бачимо, у гонитві за низькою ціною багато споживачів забувають про зворотний бік медалі, яка забирає істотну частину прибутку станції, або у разі обвалення конструкції СЕС або поломки обладнання зводить нанівець усі інвестиції. Як результат – жодної економії та повторне вкладення коштів.
Наприклад, у країнах Європи ще 30 років тому вважали, що застосування оцинкованих металоконструкцій на вулиці (опори, огорожі тощо) вигідніше, ніж просто пофарбований метал. Так, це дорожче, але й термін служби у кілька разів вищий. У той час як ми досі стикаємося з думкою «Давайте чорний метал і пофарбуємо» – це буде дешевше. З досвіду спостережень, багато таких конструкцій серйозно корозують і підлягають реконструкції вже через 2-4 роки експлуатації.
Приклади економії на сонячних електростанціях
Ось лише кілька реальних прикладів, чим обертається непрофесійний підхід з обох боків (Замовника та Підрядника):
Приклади неправильно розрахованих конструкцій.
Немає нічого дивного, але помилки у розрахунках відбуваються навіть у наших європейських колег…
А ось приклади панелей із наклейками від «відомих брендів». Залишається тільки здогадуватися, як вони працюватимуть.
Модулі піддаються сильному механічному впливу внаслідок непрофесійного монтажу.
А ось і наслідки такого монтажу.
Перше зображення – результат EL-тесту панелі до дії механічного навантаження, друге – після. Результат – тріснуті осередки модуля, які не видно не озброєним оком. Такий модуль не тільки видає менше енергії, але й знижує генерацію всього ланцюжка, і суттєво падає генерація всієї станції.
Деформація осередків також може відбуватися через вібрації або деформацію всієї металоконструкції кріплення сонячного поля.
Перетягує кабелі, внаслідок чого порушується герметичність комутаційної коробки (junction box) панелі.
Виникнення «гарячих точок» (hot-spot) через дефекти осередків (у тому числі не видимих на око без спеціального обладнання), внаслідок яких панель працює не на повну потужність, «просаджує» весь стрінг і виходить з ладу.
Виникнення дефектів в інверторному устаткуванні. Це відбувається з багатьох причин, у тому числі через проблеми в мережі. Не виключено і заводський брак. У такому разі сумлінна компанія-установник здійснить гарантійну заміну або ремонт інвертора, а на час ремонту надасть обладнання із підмінного фонду.
Неякісна зачистка та обтискання кабелів
Загорання комутаційного щита та сонячних модулів
Як зробити правильно
Виходячи з нашого досвіду, ми виявили 4 стадії, яких потрібно дотримуватись, щоб спати спокійно і бути впевненим, що наша СЕС генерує нам максимальний грошовий потік і прослужить заявлений термін служби у 25 років. Звичайно, через 10-15 років технології ще крокують вперед і, можливо, буде сенс зробити реконструкцію станції, але це окрема тема для розмови.
Отже, щоб побудувати максимально ефективну СЕС, необхідно виконати:
1-й етап – Проектування
Основний та найважливіший етап. На даному етапі опрацьовується:
- Створення 3D-моделі розташування панелей на об’єкті та дослідження їх затінення. Так як неправильне затінення хоча б однієї панелі впливає на ефективність роботи відразу десятка панелей, то приділяють увагу кожній панелі (всі розрахунки проводяться в спеціалізованих програмах).
- Підбір основного обладнання сонячної станції. З огляду на те, що немає однакових об’єктів, відповідно й устаткування вибирається виходячи з умов конкретного місця розміщення. Все розраховується індивідуально – габарити та тип панелі, модель інвертора та варіант кріплень (алюміній/оцинкований метал), тип кабелів, захист та інше. Окремо хочемо відзначити, що застосування кріплень із чорного металу, на наш погляд, не має довгострокового економічного ефекту, але останнє слово завжди за Замовником.
- Розробка конструкції кріплень сонячних панелей. Всі конструкції перевіряються на предмет вітрового та снігового навантаження, а також на предмет прогинання панелі та довговічності з’єднань. Окрема увага приділяється запобіганню протікання покрівлі у разі монтажу на даху та розрахунку фундаментів/гвинтових паль для наземних варіантів конструкцій.
- Розрахунок та підготовка електричної схеми з’єднання обладнання та підключення до мережі. Завжди існує безліч варіантів комутації сонячних панелей, і від оптимального вибору варіанта залежить ефективність роботи всієї СЕС.
П.С. Зважаючи на те, що проектна документація для приватної СЕС не вимагає офіційної здачі в органи нагляду, вся технічна частина готується у спрощеному вигляді, але це не скасовує базових розрахунків, які в будь-якому разі проводять інженери.
2-й етап – Постачання обладнання
Другий за значимістю етап.
На даному етапі поставляється саме те обладнання, яке відповідає заявленим Datasheets та Test Report та оформляється гарантія. Враховуючи велику насиченість ринку підробленими та неякісними товарами, на користь сумлінного підрядника перевірити весь ланцюжок від виробника до споживача.
Як правило, продукція має відповідати міжнародним стандартам:
IEC61215 & IEC61730 – загальні випробування
IEC62804 – вплив PID
IEC60068 – тестування на вплив піску та пилу
IEC61701 – вплив соляного туману
IEC62716 – вплив аміаку
Складністю для Замовника в цьому питанні є те, що перевірити справжність марки та якості панелі без лабораторних випробувань – практично неможливо.
Дуже багато сонячних панелей надходять із Китаю з переклеєними етикетками на відомі бренди або просто низької якості. Такі панелі мають меншу потужність від заявленої та/або деградують у кілька разів швидше від стандарту в галузі. Наприклад, потужність панелі може бути нижчою на 5-10%, а деградація відбуватиметься не 0,5-0,7% на рік, а цілих 3-5% на рік.
3-й етап – Монтаж
Не менш важливий етап, враховуючи вартість та термін служби обладнання.
Всі ми знаємо, що можна взяти кращі матеріали та інструменти (наприклад, при будівництві), але за відсутності кваліфікації та досвіду зробити гірший ремонт.
У монтажі сонячної станції є безліч таких нюансів, починаючи від монтажу шпильки на покрівлі, яка не дозволить протікати покриттю, і до того, як змонтовані електричні з’єднання, які усунуть ризики пожежі та переробки в майбутньому.
Застосування досвіду інсталяторів, якісних інструментів та матеріалів дозволяє звести ризики до мінімуму.
4-й етап – Сервіс
Звичайно, у приватних СЕС цей етап не так істотно виражений, як у промислових масштабах, але його також не можна відкидати інакше ми ризикуємо не дізнатися про погану генерацію станції або мати в майбутньому неприємний сюрприз із поломкою інвертора.
Так само як автомобіль іноді їздить поганими дорогами та заїжджає на СТО, те саме нам потрібно виконувати з інверторним обладнанням. Різниця між дорогами та електромережами в тому, що погані дороги ми можемо бачити та відчувати, а які погані електромережі можна бачити іноді лише за допомогою спеціальних приладів та звітів інвертора.
В даному випадку необхідно періодичне спостереження за СЕС, тобто аналіз генерації електроенергії, роботи інвертора та якості електричної мережі. Ігнорування цього заходу може знизити наш прибуток від електростанції, а в більш критичних режимах роботи СЕС – вивести з ладу обладнання без гарантійної заміни.
Ми неодноразово стикалися з тим, що Замовник має проблеми в мережі та інвертор часто не працює на повну потужність, що знижувало річний дохід до 20-30%. При потужності станції 30 кВт і вище, це більше 1200 $ на рік, а у тих, у кого багато таких станцій, суми можуть вже вимірюватися десятками тисяч доларів на рік.
Підсумовуючи, ми можемо однозначно сказати, що ефективна СЕС це:
- Професійне проектування
- Оригінальне обладнання відомих брендів
- Якісний монтаж
- Належний сервіс
Фахівці компанії Alteco мають професійну підготовку та акредитацію багатьох виробників обладнання. Досвід роботи в альтернативній енергетиці понад 10 років дозволяє нам виконувати об’єкти високої складності, працювати у країнах Європи та гарантувати відмінний результат.
Все обладнання, яке ми поставляємо, перевіряється нашими представниками як на стадії відвантаження із заводів, так і при імпорті в Україну та Європу.
Всі об’єкти, змонтовані Alteco, підключаються до нашої спільної бази та моніторяться віддалено. Всі наші зусилля спрямовані на те, щоб ваша сонячна станція працювала на максимумі своєї ефективності, а ми з Вами спали спокійно.