Будинки Active House – це будинки, в яких люди живуть довше, щасливіше та економніше.
Як це можливо і за рахунок чого це досягається?
Active House– це втілення найпередовіших технологій у трьох сферах:
- комфорт
- енергоефективність
- екологія
У той же час Active House– це найпростіша та найефективніша рейтингова система у світі, яка веде вас до створення проектів, гідних епохи сталого розвитку. Штаб-квартира міжнародного Альянсу активного будинку (Active House Alliance) розташована у Брюсселі.
(фото першого активного будинку в Україні, 2017 р.)
(фото першого активного будинку в Україні, 2017 р.)
Всі застосовані рішення Active House відображаються на спеціальному радарі з відповідними балами.
Принципи Active House – це цілісний підхід до проектування, будівництва та реновації будівель, які позитивно впливають на здоров’я та благополуччя людини, фокусуються на якості, внутрішньому/навколишньому середовищі та відновлюваних джерелах енергії.
(фото цілісного підходу)
Іншими словами, концепція Active House дозволяє нам виробити сучасні рішення та досягти певних балів у наступних розділах.
1. Комфорт
Тут ключові параметри зобов’язують архітектора працювати з дизайном будівлі, в якому в 2-3 рази більше за природне освітлення (КЕО 3-5%), це дозволяє досягти освітленості понад 500 lx природним шляхом. Комфортна температура взимку та влітку досягається правильними об’ємно-планувальними рішеннями, сучасними будівельними матеріалами, герметичністю будівлі та інженерією на базі альтернативних джерел енергії. Архітектура будівлі дає можливість здійснювати ефективну вентиляцію та підтримувати нормовану якість свіжого повітря для всіх приміщень (CO2 ≤900 ppm), що дозволяє організувати комфортніше перебування людей.
(розміщення вікон спеціальним чином дає додатковий ефект для вентиляції)
(якісна вентиляція дозволяє зберегти енергію в будівлі та не перевищувати рівень CO2)
(велика площа скління дає додаткове освітлення та енергію у будівлю)
(гарне природне освітлення створює комфорт і бадьорість для людини протягом дня)
2. Енергоефективність
Застосування спеціальних конструктивних рішень, сучасних будівельних матеріалів та інженерних систем на етапі будівництва дозволяють у майбутньому, при експлуатації будинку звести вартість комунальних послуг до мінімуму або навіть до 0! Сьогодні, такі сучасні рішення як: правильна орієнтація будівлі, вікна, двері, теплоізоляція, теплові насоси, сонячні станції, рекуператори тепла та автоматика) дозволяють пасивно та активно прийняти та зберегти безкоштовну енергію природи. Витрата енергії в активному будинку зазвичай становить не більше ніж 35-40 кВт*год/м2 на рік!
Основне нагрівання та охолодження приміщень в активному будинку виконується за допомогою теплового насоса. Він може бути ґрунтовим, водяним або повітряним.
(схема передачі тепла тепловим насосом «повітря-вода»)
(фото зовнішнього та внутрішнього блоку теплового насоса «повітря-вода»)
Основна енергія в активному будинку виробляється за допомогою сонячної електростанції (СЕС).
(фото зовнішньої частини СЕС)
(фото та принцип роботи рекуперації)
Дані рішення легко відкривають шлях до статусу автономний будинок (тобто без комунальних послуг), а моніторинг та управління будинку здійснюватимуть зі смартфона.
(контроль сонцезахисних систем)
(управління сонячною станцією зі смартфона)
(контроль якості повітря та керування тепловим насосом)
Необхідно пам’ятати, що найбільш стійка (sustainable) енергія – це збережена енергія, а не вироблена.
Обов’язковою умовою Активного будинку, а з недавніх пір і всіх нових будівель в Україні є наявність теплоенергетичного паспорта або енергетичного сертифікату будівлі.
3. Екологічність
Багато хто навіть не замислюється яким повітрям ми дихаємо в наших будинках. Розсіяність, сонливість, головний біль та інші негативні наслідки можуть розвиватися при вдиханні повітря з підвищеним вмістом CO2 та інших шкідливих речовин, що містяться у багатьох будівельних матеріалах. Використання екологічних матеріалів, які не виділяють канцерогенів, а також системи вентиляції, яка підтримує рівень СО2 у приміщеннях не нижче 800 ppm, дозволяє завжди добре висипатися та відчувати себе бадьоро.
Застосування матеріалів з відповідними сертифікатами знижує навантаження на навколишнє середовище та гарантує безпеку вашого здоров’я.
Сертифікація екологічності будівництва враховує безліч параметрів, один з них – екологічна декларація продукту EPD, заснована на стандарті ISO 14025.
Незалежно від загального дизайну будівлі та основний конструктив може бути виконаний з:
- Бетону
- Цегли/газоблоку
- Дерев’яно-каркасної системи
Важливим елементом будівництва будівель Active House є сертифікація готового до експлуатації об’єкта, при якій перевіряються спочатку заявлені параметри фактично отриманих. Після сертифікації цей об’єкт отримує офіційний міжнародний лейбл і має іншу ринкову вартість.
Капітальні витрати на будівництво будівель за концепцією Active House не набагато дорожчі за звичайні, але значно дешевші в експлуатації. Особливо капітальні витрати знижуються під час будівництва багатоквартирного активного будинку.
(приклад багатоквартирного будинку Active House у Відні, Австрія)
(приклад багатоквартирного будинку Active House в Стабіо, Швейцарія)
(приклад багатоквартирного будинку Active House в Мілані, Італія)
Active House – міжнародна рейтингова система проектування та оцінки екостійких (sustainable) будівель. У той же час ця система є однією з найпросунутіших і доступніших для архітектора, інженера, будівельника та Замовника для втілення.
Поєднання лише трьох базових принципів у реалізації будівель майбутнього дозволить вирішити величезну кількість економічних та екологічних проблем без шкоди для комфорту та здоров’я людини.
Досвід інших країн давно показує ефективність та перспективу такого підходу.
При будівництві об’єктів соціальної сфери ефект активного будинку зростає в рази. Школи, садки, лікарні та адміністративні будівлі дають великий естетичний та економічний ефект. І можуть бути на порядок енергоефективнішими порівняно зі старими будинками.
(дитячий садок, Данія)
(школа, Данія)
Компанія Alteco надає послуги проектування, будівництва та введення в експлуатацію будівель за концепцією Active House відповідно до найкращих рішень від українських та світових розробників. Наявність 10-річного досвіду роботи з відновлюваними джерелами енергій дозволяє нам застосовувати власні напрацювання, адаптовані для українського ринку, які значно оптимізують вартість будівництва та створюють додатковий ефект від майбутньої експлуатації.